HABER PORTALI
Haber, eğlence, video portalınız.

Kartv.net - Reklamlar

Kartv.net - Reklamlar

Soçi’de Üçlü Suriye Zirvesi başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin katılımıyla “Suriye” konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede konuşuyor.

Dün İran’da gerçekleşen saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara şifa dileyerek konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kritik bir dönemde çok kritik bir zirve icra ediyoruz. Astana platformu Suriye’de somut çözümler üreten en başarılı girişimdir. Mülteciler evlerine dönecekleri günü bekliyor” dedi.

PUTİN: HEMEN HEMEN TAMAMINDA…

Ateşkesin İdlib’deki teröristler için mazeret olamayacağını belirten Putin zirvede yaptığı açıklamada, “Şimdi Suriye’nin topraklarının hemen hemen tamamında çatışmasızlık rejimi muhafaza ediliyor. Bu bizim somut ve pozitif ortak neticemizdir” dedi.

Putin, “Suriye topraklarında çatışmasızlık rejimi korunuyor. Astana, Suriye için kalıcı bir siyasi çözüm sürecine vesile oldu. Rusya, Türkiye ve İran ortak çabalarla Suriye’deki hayatın normale dönmesi için çalışıyor. Suriye anayasa komitesinin kısa bir süre içerisinde çalışmalarına başlaması büyük önem arz ediyor” dedi.

RUHANİ: SİYASİ DİYALOĞU GENİŞLETMELİYİZ

Zirvede konuşan Ruhani, “Suriye’de çatışmalarda hayatlarını kaybeden herkese Allah’tan rahmet diliyorum. Alacağımız önemli kararlar için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu karar Suriye halkına katkı yapsın istiyoruz. Terörle mücadele en önemli unsurlardan bir tanesi. Siyasi diyaloğu genişletmeliyiz. Özgür bir Suriye’nin yeniden inşa edilmesini hep birlikte sağlamak durumundayız. Suriye’nin de içeriden her hangi bir terör tehdidine maruz kalmamasına çalışmalıyız” dedi.

“Şu ana kadar bizler bu ülkede ateşin kesilmesi noktasında katkı yapmaya çalıştık.” diyen Ruhani, “Savaşı geniş anlamıyla sona erdirdik. Sadece ülkenin belli kısımlarında çatışmalar devam etmekte. Bu noktada ABD’nin Suriye içerisinde DEAŞ terörist gruplarına yardım ettiklerini ve İsrail’deki siyonist rejimin de Suriye’deki rejime yardım ettiklerini gösteren bir çok gerçek var. El Nusra terör grubunun da oradan çıkması gerekiyor. Türkiye’nin endişelerini anlıyoruz. ” ifadelerine yer verdi.

Yorum bırakın