HABER PORTALI
Haber, eğlence, video portalınız.
SİGORTA

Sanayide geçen hayatlar… “Eti senin kemiği benim” diyilerek sanayiye çırak verilen var mı? Tıkla izle

Özel Haber:''Sanayide geçen hayatlar.

Kartv ekibi olarak bu hafta Erzurum Sanayiye konuk olduk. Uzun yıllar boyunca “eti senin kemiği benim” diyilerek sanayiye verilen çocuk çıraklar hepinizin malumu. Çoğu çocuk için sanayiye çırak verilmek babaları tarafından onları okumaya teşvik etmek için yapılan bir tehdit. İşte bu hafta bu gelenekselleşmiş olayın geldiği son durumu görmek için sahaya indik ve Erzurum Sanayide çalışan ustalarla, çıraklarla konuştuk.

Şimdilerde usta olarak mikrofonumuza konuşan birçok eski çırak, yıllar önce babaları tarafından gerçekten de eti senin kemiği benim diyilerek sanayiye çırak verilmiş. Çoğu, kendi tabirleriyle “altın bileziklerini” takmışlar ve kendi iş yerlerinin sahibi olmuşlar. Ancak dertliler. Dertlerinin sebebi sanayide olmak değil; çırak bulamamak. Artık eti senin kemiği benim diyilerek verilen çocuk çıraklar yok denecek seviyedeymiş. Böyle olunca da sanayideki dükkanlarda büyük bir çırak açığı oluşmuş.

Ustalar, sanayiye ön yargılı bakan ebeveynlerden de yakınıyorlar. Oysa onlar aslında sanayinin zor bulunur bir eğitim ocağı olduğunu düşünüyorlar.

Bu keyifli ve aynı zamanda da mevcut bir gerçeğe ışık tutan röportajı izlemeden geçmeyin!

Yorum bırakın