HABER PORTALI
Haber, eğlence, video portalınız.
SİGORTA

Orman yangınları erken başladı

Muğla’da dün akşam saatlerinde iki ayrı ilçede başlayan orman yangınından Kavaklıdere ilçesi Sazak Mevkiindeki yangın kontrol altına alındı. Menteşe’nin Yılanlı bölgesi Çamoluk mahallesinde başlayan orman yangını ise kısmen kontrol altına alındı.

İlk yangın Kavaklıdere Menteşe Mahallesi Sazak mevkiinde başladı. Kısa bir süre sonra Menteşe ilçesi Yılanlı bölgesi Çamoluk ve Göktepe mahallelerinin arasında yer alan ormanlık alandan dumanlar yükselmeye başladı.
Her iki yangına da Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Büyükşehir, Menteşe ve Kavaklıdere Belediyesine ait iş makineleri ile su tankları müdahale etti. Menteşe Yılanlı bölgesi Çamoluk mahallesindeki yangına 50 arazöz, 15 dozer, 150 orman işçisi ile mahalle sakinleri müdahale etti. Ekiplere Aydın ve Deniz ilinden de takviye ekipler sevk edildi.

Kavaklıdere Sazak mevkiindeki orman yangını 4 saatlik bir müdahalenin ardından kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandı. Menteşe Yılanlı bölgesindeki yangın ise şiddetli rüzgar ve bölgeye arazözlerin girememesi nedeniyle kontrol altına alınmasında güçlük yaşandı.

Gece saatlerinde bölgeye çok sayıda iş makinesi ve arazöz sevk edilirken, alevlerin yerleşim birimlerini tehdit etmediği açıklandı. Menteşe Çamoluk mevkiindeki orman yangını bir noktada devam ederken, gece saatlerinde başlayan yağmur ile sabah saatlerinde kontrol altına alınmasının beklendiği açıklandı.

Göktepe Mahalle Muhtarı İsrafil Kaçar 28.30 sularında yangın ihbarı aldıklarını belirterek, “Tüm orman teşkilatımızın ekipleri, makineleri, arazözleri, Büyükşehir Belediyemizin ve Menteşe Belediyemizin emrindeki iş makineleri ile canla başla söndürmeye çalışıyoruz. Fırtına biraz daha imkan verirse söndüreceğiz. Şu anda herkes alarm durumunda. Yerleşim birimlerimize şu anda bir tehdit söz konusu değil” dedi.

Bayrak tepesi alev alev yandı

Muğla’nın Bodrum ilçesi Turgutreis mahallesinde bulunan bayrak tepesi alev alev yandı. Fırtınanın da etkisiyle bir anda büyüyen yangına itfaiye ekipleri anında müdahale edince yangın kısa sürede kontrol altına alındı.
Akşam saatlerinde Turgutreis mahallesi Akçaalan mevkisinde bulunan bayrak tepesinden henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.

Fırtınanın etkisiyle bir anda büyüyen yangına Muğla Büyükşehir İtfaiyesi Bodrum gurup amirliğinden çok sayıda itfaiyenin anında müdahalesiyle yangın yaklaşık 1 saat içerisinde kontrol altına alındı. Zeytinlik alanda çıkan yangına da zeytin ağaçları telef oldu. Jandarma ekipleri yangının çıkış sebebinin araştırırken 112 sağlık ekipleri ise bölgede hazır bulundu.

6 itfaiye aracı ve çok sayıda itfaiye eri yangına müdahale etti. Yerleşim yerlerine yakın bir noktada başlayan yangın için itfaiye ekipleri seferber oldu. Alevlerin çevreye daha fazla yayılmaması için 4 noktadan yangın çıkan bölgeye müdahale edildi. Yangını soğutma çalışmaları başlatıldı.

Muğla’daki yangınlar kontrol altına alındı

Muğla’da dün akşam saatlerinde iki ayrı ilçede başlayan orman yangınları ekiplerin müdahalesi ile sabah saatlerinde kontrol altına alınarak söndürüldü.

İlk yangın Kavaklıdere Menteşe Mahallesi Sazak mevkiinde başladı. Kısa bir süre sonra Menteşe ilçesi Yılanlı bölgesi Çamoluk ve Göktepe Mahallelerinin arasında yer alan ormanlık alandan dumanlar yükselmeye başladı. Her iki yangına da Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Büyükşehir, Menteşe ve Kavaklıdere Belediyesine ait iş makineleri ile su tankları olay yerine sevk edildi.

Yangınları Orman Bölge ekipleri, Yılanlı Göktepe yangınına 24 arazöz, 13 su tankeri, 4 ilk müdahale aracı, 8 dozer, Kavaklıdere Sazaklı yangınına ise 6 arazöz, 4 su tankeri, 2 ilk müdahale aracı ve 1 dozer ve 200 personel ile söndürme çalışmalarına katıldı. Sazaklı’da 4 hektar, Yılanlı mevkinde 25 hektar alan yangından zarar gördü. Yangın bölgesinde soğutma çalışmaları devam ediyor.

Yorum bırakın