HABER PORTALI
Haber, eğlence, video portalınız.

Türkiye Birincisi Helikopter Ambulans Erzurum’dan

Kuzeydoğu Doğu Anadolu Bölgesi’nin sağlık başkenti Erzurum’da 11 yıl önce hizmete başlayan ve Doğu Anadolu’da yedi ile hizmet veren ambulans helikopter, 2018 yılı içerisinde 146 kez havalanarak Türkiye birincisi oldu

Sağlık Bakanlığı’nın ‘sağlıkta dönüşüm’ projesi kapsamında 25 Kasım 2008 yılında Erzurum’da hizmete soktuğu ambulans helikopter dağ, tepe kar, kış ilçe, bayır demeden zorlu arazilere inerek şifa bekleyen hastalara umut oldu.

2018 yılında 146 kez havalandı.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’nde hizmet veren ambulans helikopter, 2018 yılında 146 kez havalanarak Türkiye birincisi oldu.

Geçtiğimiz yıl 24’ü Hınıs’tan, 50’si diğer ilçelerden olmak üzere 74 hastayı ambulans helikopterle Erzurum’a getiren Acil Komuta Merkezi elemanları, Kars’tan 33, Iğdır’dan 18, Ağrı, Ardahan, Erzincan, Van ve Elazığ illerinden 21 hastayı saniyelerle yarışarak Erzurum’daki hastanelere nakletti.

Özellikle zaman açısından önem arz eden vakalarda kullanılan ambulans helikopter ile saniyelerle yarışarak hastalara ulaştıklarına dikkat çeken İl Sağlık Müdür Vekili ve Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Gürsel Bedir; “Hasta ve hasta yakınlarının dualarını alarak yaptığımız bu hizmet, şevkimizi daha da artırıyor.” dedi.

Özellikle kalp krizi, beyin kanaması, travma ve yenidoğan acil vakalarının acil müdahale gerektirdiğini ve helikopter ambulansın bu manada mükemmel bir hizmet olduğunu söyleyen Bedir, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Gerek hava ambulansı gerekse zorlu kış şartlarının vazgeçilmezi olan snowtrack ve paletli ambulanslar ile her türlü iklim koşullarında hastalarımıza ulaşabiliyoruz. Devletimizin bize sağladığı bu imkanlarla şifa bekleyen hastalarımızın yardımına giderek, onları en güvenilir bir şeklide hastanelerimize nakledip tedavilerini sağlıyoruz.

Hava ambulansımızla geçen yıl yaptığımız 146 uçuş sayısıyla Türkiye birincisi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gecesini gündüzüne katan vefakar sağlık çalışanlarımız her şeyin en güzelini hak ediyor. Can kurtarmak adına evlerinden uzakta her türlü zorlu kış şartlarında görevlerini layıkıyla yapan tüm sağlık çalışanlarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.”

Yorum bırakın