HABER PORTALI
Haber, eğlence, video portalınız.

Kartv.net - Reklamlar

Kartv.net - Reklamlar

Bir Erzurumsporlu yazısı…

Mavi göklerin beyaz ve kızıl süsünün gölgesi altında, şanlı bir mazinin tanıklarının yanıbaşında bir Erzurumsporlu serzenişi…
Türk futbolunda devrim niteliğinde bir karar oldu, VAR sistemi. Bir futbolsever olarak bu sisteme geçilmesinden daha ilk anda çok mutluluk duydum. Çünkü bu sistem futboldaki adaletsizliklerin, haksızlıkların önüne geçecekti. Bu sistem, daha adil bir sistem, buna şüphe yok. Ancak işi bu kadar kolaylaştıran bir sistem olmasına rağmen hakemlerimizin kararları bizi üzmeye devam ediyor. Bu konuda en muzdarip olanların başında biz Erzurumsporlular geliyoruz. Bazı maçlarda lehimize verilmesi gereken kararlar hep aleyhimize verildi. Hakemlerin VAR’a gidişlerinde hiç kötü düşünmedik, Doğru, onaylanacaktır” diye düşünürken hep yanlış kararlarla yıkıldık. Sadece biz mi yıkılıyoruz? Hayır, bir şehir yıkılıyor, bir şehrin heyecanı yıkılıyor, umudu, ümidi yıkılıyor.
Erzurumspor’un Süper Lige çıkmasıyla Erzurum’a, Erzurumluya büyük bir heyecan gelmiştir. Şehir ve insanı moral bulmuştur. Erzurumlu mevcut imkânlarını zorlayarak bu heyecanı dolu dolu yaşamaya başlamıştır. Futbolla yatıp futbolla kalkmaya başlamıştır; bir hafta boyunca oynanan ya da oynanacak maçın kritiğini yapmıştır. Diğer taraftan da epeyce usanmıştır, başka takımları tutmaktan. “Kendi şehrim, kendi takımım” ruhu filizlenmiştir. 50 binin üstünde pasoligle, her hafta 20 binin üstünde iç saha taraftarıyla, kendisine ayrılan bütün deplasman kontenjanını dondurmasıyla da dış sahada Türk futboluna müthiş bir renk katmış ve destek vermeye başlamıştır.
“Soğuk” diyip arkasından da bir sürü cümleler sarfediliyormuş şehrimiz için.
Her şeyden önce şu bilinmeli ki, Türkiyemizin mevcut illeri içinde düşmanla en fazla savaşan şehir Erzurum olmuştur. Erzurumlu kendisi üşürken diğer illerin “sıcak”ı yaşamasını sağlamıştır.
Erzurum söylendiği gibi soğuk bir şehir değil; tam aksine, sımsıcak bir şehirdir;
Erzurum, Selçuklu sıcaklığında bir şehirdir.
Erzurum, Osmanlı sıcaklığında bir şehirdir.
Erzurum, Cumhuriyet sıcaklığında bir şehirdir.
Erzurum, Millî Mücadele sıcaklığında bir şehirdir.
Erzurum, Atatürk sıcaklığında bir şehirdir.
Erzurum, canısı sıcaklığında bir şehirdir.
Atatürk’ün Erzurum için söylediği söz unutulmamalıdır: “Cumhuriyetin her ilden alacağı vardır; Erzurum’un ise Cumhurlyetten alacağı vardır.”
Eğer Atatürk bugün yaşasaydı; İstiklâl Savaşının kıvılcımının çakıldığı, tohumlarının ekildiği, kendisinin milletvekili seçildiği bu şehrin takımının mutlaka her dönem Süper Ligde kalması için her şeyi yapardı.
Kanaatimce, yukarıda sıraladığım gerekçelerle, Erzurum’a bambaşka bir nazarla bakılması gerekirken, biz bütün bunları bir tarafa bırakarak diyoruz ki: Erzurumspor’un, Erzurumsporlunun istediği tek şey, hakkaniyetli davranılmasıdır, âdil olunmasıdır, ön yargısız olunmasıdır.
Prof. Dr. Halit DURSUNOĞLU

Yorum bırakın