HABER PORTALI
Haber, eğlence, video portalınız.

Kartv.net - Reklamlar

ŞENER İLE BAŞBUĞ’UN ORTAK HAYALİ

Televizyonda kanallar arasında dolaşırken CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener’in Ermenistan ile savaşan Azerbaycan ile ilgili görüşleri dikkatimi çekti.
Tele 1’de İsmail Dükel’in sorularını yanıtlayan Şener, söyleşi sırasında 2002’de ‘Siyasetname’ başlıklı bir makale yayımladığını, Türkiye ve Azerbaycan’ın, Elçibey’in dediği gibi ‘Tek millet iki devlet’ değil, ‘tek devlet’ olması gerektiğine işaret etti.
Abdüllatif Şener’in “Türkiye ve Azerbaycan, tek devlet olmalı. Meğer Genelkurmay eski Başkanlarından İlker Başbuğ da aynı düşüncedeymiş” sözleri beni dört yıl öncesine götürdü.
Tarih, 14 Nisan 2016.
Erzurum Barosu eski Başkanlarından Faruk Terzioğlu’nun daveti üzerine, yirmi altıncı Genelkurmay Başkanı, emekli Orgeneral İlker Başbuğ’u izlemek ve haberini yapmak üzere Atatürk Üniversitesindeki Nene Hatun Kültür Merkezine gittik.
Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte salona girmeyi başaranlar ya ayakta ya da merdiven boşluklarına oturmuşlardı.
İlker Paşa, 2010’da emekli olmuş sonra da, darbeye teşebbüs ve terör örgütü yöneticiliği iddiası ile 2012’de tutuklanmış, bir yıl sonra da ömür boyu hapis cezasına mahkum edilmişti.
Yargıtay’ın bozma kararı ile yeniden yargılanan ve sonunda beraat eden Başbuğ, Silivri Cezaevinde 26 ay tutuklu kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşmuştu.
Türk Silahlı Kuvvetlerine 50 yılını veren İlker Başbuğ, o gün salonda ‘Milli siyaset, Ortadoğu ve Türkiye’ konusunda 1.5 saat süren bir konferans verdi.
Konuşmasının bitimine doğru ise ilk kez açıklayacağı bir hayalinden söz etti.
İlker Başbuğ’un o gün o konferansta söylediği  ”En büyük hayalim, Türkiye ile Azerbaycan’ın tek devlet olmasıydı” cümle, ülke içinde ve dışında büyük yankı uyandırdı.
Ancak bazı gazeteciler, konferansın sonunu beklemeden salondan ayrıldılar.

Bu yüzden o gazeteciler, İlker Paşanın o büyük hayalini duymadı ve dolayısıyla manşet haberi kaçırdılar.
***

İlgi duyanlar için iki not:

  • *İlker Başbuğ’un Hürriyet’te yayımlanan o haber:

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/ilker-basbug-en-buyuk-hayalim-turkiye-ile-azerbaycanin-tek-devlet-olmasiydi-40088603

  • *TELE 1’de Abdüllatif Şener’in konuk olduğu programın videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=0rDajoTCJBk

 

 

Yorum bırakın